Kalender

Herunder kan du finde aktuelle, offentlige frirumsdebatter.

9. november

FRIRUMSDEBAT OM 16-ÅRS VALGRET

Torsdag d. 9. november kl. 19.00 afholder Nordfyns Efterskole og oplysningsforbundet FORA denne Frirumsdebat, hvor spørgsmålet om 16-års valgret skal debatteres.

Sted:
Nordfyns Efterskole i alrummet

Debattører:
Anders Engelsted, ungdomspolitiker og opstillet til kommunevalget på SF’s liste.
Fredy Andersen, kommunalbestyrelsesmedlem for Venstre.

16-års valgret til debat
Anders er primært for 16-års valgret, mens Fredy primært er imod. Om de debattører kan blive klogere på hinandens perspektiver på dilemmaet og sammen reflektere over tvivl og uenigheder, bliver spændende at se. Der er lagt op til en interessant debat med et skarpt og relevant politisk spørgsmål: Skal man kunne afgive sin stemme i politiske valg som 16 årig fremfor den nuværende aldersgrænse på 18 år?

 

2. oktober - 12. december

FRIRUMSDEBATTER OM EU’S UDVIKLING 

Efterskoleforeningen afholder i samarbejde med Oplysningsforbundet DEO og Frirummet 10 Frirumsdebatter om EU’s udvikling og fremtid. Initiativet er økonomisk støttet af Europa-Nævnet.
Debatterne afholdes rundt om i landet, hvor både lokale borgere, efterskoleelever, politikere fra Folketinget og Europaparlamentet bydes velkommen til en demokratisk samtale og udveksling indenfor Frirumsdebattens rammer.

Du kan læse mere om initiativet og arrangementerne her
Debattørerne opdateres for hvert arrangement, når de kommer på plads.

Nedenfor kan du se hvor, hvornår og med hvem som Debattører, Frirumsdebatterne afholdes:

  • Mandag d. 2. oktober. 2017: 

Sdr. Feldings Efterskole
Vestjyllands storkreds

Debattører:
1. Andreas Steenberg, MF (B)

 

  • Tirsdag d. 3. oktober. 2017: 

Vejle Idrætsefterskole
Sydjyllands storkreds

Debattører:
1. Steen Gade, formand Nyt Europa (F)
2. Erik Høgh-Sørensen, (O) tidl. EU-korrespondent i Bruxelles

 

  • Tirsdag d. 10. oktober. 2017: 

Hårslev Efterskole
Sjællands storkreds

 

  • Tirsdag d. 24. oktober. 2017: 

Eisbjerghus Efterskole
Fyns Storkreds

Debattører:
1. Erik Christensen, MF (A)

 

  • Torsdag d. 26. oktober. 2017: 

Tommerup Efterskole
Fyns Storkreds

Debattører:
1. Jane Heitmann, MF (V)
2. Jens Henrik Thulesen Dahl, MF (O)

 

  • Tirsdag d. 31. oktober. 2017: 

Faxehus Efterskole
Sjællands storkreds

Debattører:
1. Morten Messerschmidt, MEP (O)

 

  • Tirsdag d. 7 november. 2017:

Skals Efterskole
Vestjyllands storkreds

 

  • Tirsdag d. 28 november. 2017: 

Flakkebjerg Efterskole
Sjællands storkreds

Debattører:
1. Kenneth Kristensen Berth, MF (O)
2. Rasmus Nordqvist, MF (Å)

 

  • Tirsdag d. 5 december. 2017: 

Skovlund Efterskole
Sydjyllands storkreds

Debattører:
1. Henning Hyllested, MF (Ø)
2. Christian Rabjerg Madsen, MF (A)

 

  • Tirsdag d. 12. december. 2017: 

Hørby Efterskole
Nordjyllands storkreds

Debattører:
1. Marianne Jelved, MF (B)
2. Rasmus Prehn, MF (A)

Klaus Berntsensvej 21, 5471 Søndersø

25. januar - 7. februar 2018

DEBATPILOTUDDANNELSE #7

25. januar 2018, kl. 9-17 (dag 1/2), Testrup Højskole

7. februar 2018, kl. 9-17 (dag 2/2), Faaborgegnens Efterskole